Brno už opět dohání Prahu. Vzorem stávající brněnské koalice se stala ta z pražského magistrátu pod vedením nejoblíbenější slovenské političky Adriany Krnáčové. Zatímco ta pražská se rozhodla vzájemně odvolat některé své členy, včetně nejlepšího náměstka pro lajky Matěje Stropnického ze Strany zelených, ta brněnská se zatím drží při zdi a na programu je odvolání zatím pouze jedno.

Matěj Hollan ví, že když se dva perou, třetí se směje.

Současná situace na brněnské politické scéně je nepřehledná. Vedení Brna splnilo svůj hlavní bod z koaliční smlouvy, tedy snahu o maximální otevřenost a transparentnost. Městská koalice se po roce vládnutí otevřela natolik, že vzájemné přátelství, kolegialita, komunikační schopnosti a osobní sympatie jejích členů se vyvalily z útrob Magistrátu jako noční život na páteční Cejl. Všichni jednají se všemi, zároveň to popírají, existuje asi osmnáct variant budoucích koalic, všichni se navenek usmívají. Největší úsměv má však stávající náměstek pro lajky a služební cesty Matěj Hollan. Má totiž svůj plán, který dnes telefonicky popsal našemu redaktorovi z londýnského baru ve čtvrti Soho, kde testuje možnosti snižování konzumace alkoholu aplikovatelné na Brno.

Matěj Hollan opět na cestách, situaci ale monitoruje

Po náročném půlročním programu služebních cest (o kterých jsme Vás dříve informovali), nezahálí náměstek Hollan ani v druhé polovině roku. Na Slovensku vyjednával o příchodu hazardních kasin do Brna, v Polské Wroclawi se zaposlouchal do tónů vážné hudby, podporu designu a jeho užití v praxi debatoval na zářijové akci v Bruselu, v Lipsku pak zase analyzoval pohledy na kulturu v kontextu kulturní politiky a ve slovinské Lublani nechyběl při diskusi na téma „kreativní průmysly“.

zahr.cesty

Městská rada vysílá Matěje Hollana a Martina Freunda (Žít Brno) na důležité cesty i v listopadu

Na náš dotaz, zda zvládá při náročných pracovních výjezdech sledovat aktuální dění v Brně nás ujistil, že s přehledem. „Ano, jsem v obraze. Kolegové z hnutí ANO řeší teď nějaké svoje spory a u toho já být nemusím. Mám důležitější povinnosti tady. Ale stávající podoba koalice nám už nevyhovuje, na tom jsme se shodli v klubu už v září,“ konstatoval Hollan. Vysvětlil také důvody své nespokojenosti. Dle jeho názoru postavení Žít Brno neodpovídá volebnímu výsledku a obrovské podpoře Brňanů pro toto hnutí. „Chceme větší prostor, více našich zástupců v městských firmách, více podílu na rozhodování,“ upřesnil náměstek Hollan.

 

Dojde k výměně primátora? Hollan naznačuje, že zájem má

Prezident a starosta dnes může být kdokoli, říká Martin Landa, dosluhující starosta Brna-střed

Rošáda v magistrátních kancelářích může mít podle Matěje Hollana zajímavé rozuzlení. Jak sám přiznal, zahájil vyjednávání o nové podobě koalice s jasným cílem. „Naše hnutí je nejoblíbenější ze všech uskupení v zastupitelstvu, máme také nejvíce podporovatelů na sociálních sítích a lidé nás na Magistrátu chtějí. A my zase chceme větší vliv na řízení Krna. Proto budeme navrhovat, aby se někdo od nás stal příštím primátorem. Navrhneme nejspíš mě, troufám si na to,“ odkryl překvapivé plány Žít Brno dosavadní náměstek brněnského primátora Hollan. Poukázal přitom na dosavadní skvělé výsledky své práce i to, že populární hnutí obsadilo svými výraznými tvářemi důležité funkce již minulý rok. „Náš starosta Martin Landa se v minulosti zapletl s hernami a přesto má nyní důležitou funkci, Svaťa Bartík je zase radním pro právní věci i přes své pouhé základní vzdělání. I já můžu být dobrý primátor,“ nebojí se zodpovědnosti Hollan. A podporu má i u svých kolegů. „Určitě by to zvládl, já jsem se také stal starostou ani nevím jak, a celkem mi to jde,“ uvedl Martin Landa, pravděpodobně končící starosta největší brněnské městské části. „Hlavně nesmíte dát najevo, že něčemu nerozumíte a musíte mít nezdravou drzost,“ přidává recept Svatopluk Bartík, který zanedlouho Landu ve starostovské funkci nahradí.

Matěj Hollan do jednání o nové koalici vstupuje se třemi hlavními podmínkami. „Budu chtít, aby se náměstkyní stala naše Hanka Kašpaříková, je erudována ekologická aktivistka a vyzná se v chodu městských firem, protože ve většině z nich zasedá. Budeme také chtít více postů v samotných firmách města a právo veta na jakékoli návrhy koaličních partnerů, které se nám nebudou líbit,“ vyjmenovává své požadavky Hollan. Ale jak sám říká, má také co nabídnout. Jako primátor slibuje okamžité obnovení přechodu pro chodce na Údolní ulici, aktivní roli města při řešení uprchlické krize nabídnutím až 500 volných bytů v centru přijatým migrantům a výraznější finanční podporu některým neziskovým organizacím. „Jako primátor bych chtěl především spustit projekt KRNO PŘIJÍMÁ, který chystá náš zastupitel Martin Freund,“ slibuje stávající náměstek.

Jaká koalice se Matěji Hollanovi podaří sestavit uvidíme v nejbližších dnech. Vše pro Vás budeme bedlivě sledovat.

Autor: Mojmír Boháček