Zrušení přechodu na Údolní ulici. Kauza, která loni na podzim před volbami hýbala Brnem. Do čela boje za jeho obnovení se postavili, jak jinak, Matěj Hollan a Svatopluk Bartík. Argumenty byly pádné a přesvědčivé, vhodné bylo i načasování svolaného happeningu na 1. září. Děti přece nebudou chodit do školy nebezpečně a bez zebry. Tři přechody v okolí nestačí, CHU ten svůj, zrovna ten, který Onderka zrušil. Tady a nejlépe hned. Prostě CHCU.

přechodBrňané jásali a volání vyslyšeli. S důvěrou a velkými očekáváními v brzký návrat jejich oblíbeného přechodu posadili multikulturní politiky do radničních křesel. Děti budou v bezpečí. Rozvrácená dopravní situace na křižovatce Údolní x Úvoz brzy skončí. Nastane mír. Matěj to zařídí.

6546546Rok od mohutné demonstrace s předvolebním gulášem oči kolemjdoucích a přecházení chtivých obyvatel Brna smutně hledí na místo, za které tolik bojovali. Přechod stále nikde. A s výčitkou hledí k budově radnice, nad kterou už deset měsíců vlaje pestrá duhová vlajka. Naší redakci se podařilo získat vyjádření náměstka pro všeobecné blaho a nejlepší čtvrť v republice.  Matěj Hollan nás nepotěšil. A ani my Vás nepotěšíme:-(

„Vrácení přechodu jsme sice slíbili, ale ne vše, co se slíbí, se dá splnit. Tak už to před volbami chodí. Bohužel jsme podcenili složitou dopravní situaci, náladu koaličních partnerů a časté výkyvy počasí. I sami sebe. To vše hrálo proti nám. Chtěli jsme ho moc, ale jsou důležitější věci. Přechodů máme stejně v Krně dost,“ zaskočil naši redaktorku Hollan.

Vyjádření nám poskytl i starosta nejlepší městské části Brno-střed Martin Landa (Žít Brno). I ten se nepříjemnou záležitostí ze všech sil a z okna svého vozu zabýval.

přechod MČBS2„Přechod je věcí Magistrátu.Obraťte se na něj. Udělali jsme, co jsme mohli a alespoň jsme občany na místě samém informovali o tom, jak mají přecházet. Je fakt, že nám jde hlavně o komfortní průjezdnost města auty, to snad chápete.“

Byť radnice Brno-střed alespoň otevřeně občany v místě přechodu informovala o tom, jak postupovat, nenechali jsme se odbýt a pátrali tedy znovu o patro výš. Jak nám sdělil doktor Jan Hollan, zastupitel za Žít Brno v městském zastupitelstvu a zároveň člen významné komise Smart city a místopředseda komise životního prostředí Rady města, není přechod, na rozdíl od světelného znečištění města, zásadním problémem. Zkusili jsme to i u Aleše Stuchlíka, místopředsedy dopravní komise města za Žít Brno. „O žádném přechodu nic nevím a taky nevím, proč bych takovou hloupost měl řešit,“ přiznal otevřeně. A nepochodili jsme ani u hudebního teoretika Jakuba Kořínka, člena komise pro územní plánování města za stejnojmenné hnutí. „To musíte nejspíš na radnici Brno-střed, ta by to měla mít pevně v rukou. My tady v tom ještě plaveme,“ odkázal nás Kořínek zpět do nejlepší čtvrti ve střední Evropě.

Vrátili jsme se tedy s dotazy na otevřenou radnici Brna-střed, kde jsme k našemu překvapení narazili opět na zmíněného Jakuba Kořínka. Ten tu v barvách Žít Brna pro změnu zastává důležitou funkci místopředsedy komise pro územní rozvoj. „Tady v tom plaveme ještě víc,“ přiznal s úsměvem a dodal, že díky předsedovi komise Michalu Závodskému již pátým měsícem řeší podobu zápisu z březnového zasedání. „Hledáme správné formulace a přesná slova a trochu jsme se v tom zamotali, na nic jiného zatím bohužel není čas,“ upřesnil Kořínek. Od místopředsedy dopravní komise a člena útvaru pro strategické plánování Vladimíra Stankoviče (Žít Brno) se nám nepodařilo zjistit vůbec nic a tak jsme se obrátili na toho nejpovolanějšího, Svatopluka Bartíka, radního pro právně a organizačně spletité kauzy. „Napište si co chcete, mrdky, já nemám na kraviny čas, řeším už jen přidělování veřejných zakázek,“ odbyl nás jeden z organizátorů předvolebního happeningu za záchranu přechodu v minulém roce.

Víc už toho naše vyčerpaná redaktorka pro Vás nezjistila. Z dobře informovaných zdrojů ale víme, že někteří z účastníků loňské demonstrace chystají její druhý ročník. Chybí jim vzrušení a chtějí opět po roce alespoň trochu zablokovat dopravu v centru. Záštitu prý udělila i radnice Brno-střed, tak se budeme těšit.

Autor: mbh

přechod údolní po roce