Máme o ni strach. Tak vyjadřují členové hnutí Žít Brno své obavy o osud své kolegyně, zastupitelky Hanky Kašpaříkové. Ta se totiž ztratila a spolu s ní i důležité dokumenty městských firem, které si aktivně a neohroženě vyžádala už loni v říjnu. A také tolik diskutovaný audit Automotodromu Brno, a.s., který jako jediná viděla v necenzurovaném znění. Naše redakce se zapojila do pátrání, které osobně, v kanceláří brněnského Automotodromu, zahájil náměstek primátora, Matěj Hollan.

„Je to šílené. Mám o ni děsný strach, ale ještě víc mě trápí, že zmizely smlouvy městských firem, na jejichž zveřejnění jsme postavili celý náš volební program. A teď i ten audit za půl milionu, ten vem ale čert, stejně by ho nikdo radši neměl vidět. Přiznám se, že nevím co dělat,“ přiznal rozrušený náměstek Hollan, který si na vyjádření odběhl z kanceláře majitele Automotodromu, pořádajícího brněnskou Velkou cenu. Tam byla totiž Hanka Kašpaříková viděna naposledy. Podle zaměstnanců společnosti, pořádající oblíbené dostihy motorek, východoněmeckých turistů a prostitutek, se nevybíravým způsobem a bez předložení občanského průkazu domáhala auditorské zprávy. Ta jí byla nakonec vydána. Pak ale oblíbená zastupitelka města a čistých Tuřan zmizela.

„Nebere telefony, nereaguje na zprávy, nikdo nic neví,“ přiblížil situaci v depu Žít Brno vysoce postavený člen, který si však přál zůstat v anonymitě. Redakce však jeho jméno zná.

Kdo je Hanka Kašpaříková

WANTED HankaSoučasná zastupitelka města Brna začínala svojí politickou kariéru jako předsedkyně spolku Čisté Tuřany. Pravidelně se v minulosti podílela na zpříjemnění jinak nudných chvil v brněnském zastupitelstvu, žila pestrým a aktivním životem. Její specializací se staly magistrátními úředníky oblíbené žádosti o informace, kterých v neutuchající energii zvládala zasílat městu až několik desítek týdně. Oprávněně si tak vybojovala čelní místo na kandidátce hnutí Žít Brno do komunálních voleb. A ty dopadly nádherně. Hanka Kašpaříková ale neslavila. Ihned se dala do práce. A jako nově zvolená zastupitelka si podala rovnou stodvacetosmičku. A tím to všechno asi začalo..

Kde jsou smlouvy městských firem?

Žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím vyměnila inženýrka Kašpaříková za sofistikovanější způsob, jak kvalitně naložit mafiánským strukturám v městských firmách. Z titulu zvolené zastupitelky města jim hned po volbách, 13. října minulého roku, poslala žádost o poskytnutí všech smluv podle zákona o obcích. A všichni si oddychli. Zveřejnění smluv už bude jen otázkou času, Hanka se o to postará.

hanka kašpaříková2

Od vyžádání smluv uplynulo přesně osm měsíců. Za tu dobu se mnohé v osobním životě Hanky Kašpaříkové změnilo. Nejen, že se stala oblíbenou zastupitelkou, podařilo se jí navíc díky značným diplomatickým schopnostem proniknout přímo do epicentra hříchu a utajovaných informací, orgánů několika městských společností. Na základě své odbornosti se tak, coby místopředsedkyně Brněnských komunikací, a.s., začala podílet na rozhodování o městské dopravě a autech v ulicích. A jako členka představenstva Brněnských vodáren také o budoucnosti, ceně a kvalitě městské vody. Navíc se jí podařilo vyjednat i uplatnění pro řadu svých kolegů. Žít Brno tak svými odborníky obsadilo také další městské společnosti. Teplo v brněnských domácnostech hlídá Tomáš Koláčný v čele městských Tepláren, o světlo v ulicích a kolektory v podzemí zase pečuje Jan Hollan v Technických sítích města, Švanciho exhibici za Lužánkami, prodeji vstupenek na ní a zároveň pronájmu celého stadiónu za obvyklou cenu 1,-Kč pro podobné komerční akce se věnuje Marek Fišer ve vedení sportovní městské akciovky Starez, Karla Hofmannová zase dozoruje přesun a odcházení nebožtíků v Pohřebních službách města.

Osud vyžádaných smluv je tak i po tři čtvrtě roce od poslání nebezpečné stoosmadvacítky stále nejistý. Podle některých Hančiných kolegů je možné, že se smlouvy ztratily spolu s ní. „Možná si uvědomila, že kdyby je zveřejnila, musela by zveřejňovat i všechny smlouvy další, tedy i ty ze současnosti, včetně těch, které má sama v městských firmách uzavřené a které obsahují údaje o jejích odměnách,“ přemýšlí její blízký spolupracovník z hnutí. O vyjádření k nezveřejněným a nyní již i hledaným smlouvám jsme požádali náměstka Hollana.

Žít z Brna: Pane náměstku, Váš hlavní volební tahák se týkal vyžádání a následného zveřejnění všech smluv v městských firmách. Vaše kolegyně, Hana Kašpaříková, si o ně požádala již 13.října loňského roku. Proč jste smlouvy ještě nezveřejnili?

Matěj Hollan: Smlouvy mohou být předmětem obchodního tajemství. Je třeba presumovat jejich ocenitelnost a konkurenční významnost. Zveřejnění by mohlo být porušením zákona. Asi proto se s nimi Hanka z Krna vypařila.

Žít z Brna: Takže jste před volbami lákali na něco, o čem jste věděli, že bude mimo rámec zákona? Nezavání to trochu podvodem?

Matěj Hollan: Nikoliv, naše tvrzení vycházelo z předpokladu, že budeme v opozici, tedy mladí, cool a všechno bude brnkačka a že to zkrátka bez ohledu na mínění města zveřejníme. Nikdo jsme nečekali, že usedneme v koalici a budeme mít tím pádem za ony firmy i zodpovědnost. A budeme muset zákony respektovat. I tady v Krně.

Žít z Brna: Ano, takže potvrzujete, že Váš slib byl od počátku mimo zákony této země a Vaše dlouholetá kritika města za nezveřejňování smluv byla jen účelová?

Matěj Hollan: To musím bohužel potvrdit. Ale v životě se stávají horší věci (smích-pozn.redakce)

Hledá se i audit brněnského Automotodromu

Někteří kolegové zastupitelky Kašpaříkové však naznačují ještě další souvislost jejího zmizení. Tou je podle nich audit, který si město nechalo zpracovat pro zjištění, jak Automotodrom hospodaří a zda město, jako menšinový akcionář této společnosti, není poškozováno. Audit byl ale najatou firmou dodán městu kompletně začerněný, údajně na přání právě Automotodromu. A to se Hance Kašpaříkové nelíbilo. Chtěla mít jistotu, že návrh kolegy Hollana poskytnout této společnosti 50 milionovou dotaci na obří motocyklovou show a večerní východoněmecké sexuální dovádění, nebude v budoucnu napaden právě pro zjištěné účetní nesrovnalosti v této soukromé firmě. A tak se s občanským průkazem do sídla firmy vydala. A údajně jako jediná ze zastupitelstva auditorskou zprávu v necenzurované podobě viděla.

„Přemýšlíme, jestli byla šokována tím co si přečetla a audit raději odvezla někam do bezpečí, nebo ji někde drží násilím, aby o něm nemluvila. Je to znepokojující,“ přiznal nejmenovaný člen hnutí Žít Brno.

Zda Hanka Kašpaříková neunesla tíhu zjištěných informací, nebo byla proti své vůli umlčena, je nejasné. Naše redakce bude celý případ ztracených smluv a nebezpečného auditu i nadále sledovat.

Autor: mbh