Přispěli jste stokorunou, tisíci nebo jejich desítkami na volební guláš, kola u sloupů, duhové noviny plnící koše centra Krna loni na podzim, nebo na trička s nápisem CHCU kvalitní drogy? Poslali jste v té správné euforii pár korun na takzvaný transparentní účet hnutí?

Pak můžete slavit. Žít Brno se totiž rozhodlo, že veškeré poskytnuté dary bude vracet. Tedy alespoň ty, které mu byly zaslány na otevřený a transparentní účet. O osudu statisícových darů, ležících na dalších, neveřejných účtech hnutí, zatím rozhodnuto není, těch se nejspíše vrácení týkat nebude.

Naší redakci dnes podrobnosti sdělil Svatopluk Bartík, hlavní pokladník hnutí, který se naší redaktorce zároveň omluvil za své předchozí verbální útoky (o incidentu s Bartíkem jsme Vás v minulosti informovali).

Žít z Brna: Proč jste se rozhodli k tak neobvyklému kroku, jakým je vrácení darů Vašim přispěvatelům?

Svatopluk Bartík: Tak především vracet budeme jen těm, kteří poslali peníze na transparentní účet Žít Brno, známe je a o vrácení nás slušně požádají. Zčásti je to nutné, protože nás sněmovní komise nachytala s výroční zprávou. Všechny dárce v ní tak nějak nemáme identifikované. Prostě trochu bordel. Jde ale i o symbolické gesto, aby bylo vidět, že to s lidmi myslíme dobře. Navíc jde o směšné částky, které už ani nepotřebujeme. Město nás platí dobře. Jupí, konečně.

Žít z Brna: Chápu-li to dobře, vracet budete jen část z asi 36.000,-Kč, které Vám na transparentní účet přišly. A co s těmi penězi, které jste obdrželi mimo něj? Můžete prozradit, o jaké dárce v tomto případě šlo?

Svatopluk Bartík: Vy dokonce něco chápete, to je překvapivé. Tak chápejte dál a neptejte se mě na blbosti. Vysvětlil jsem Vám to snad srozumitelně.

Žít z Brna: Nezlobte se, ale ptát se musím. Hovoří se totiž o tom, že Vaše hnutí bylo, či možná stále je, financováno některými zájmovými skupinami a podnikateli. Nebylo by vhodné tyto dárce odtajnit?

Svatopluk Bartík: To jste u Vás všechny takový mrdky novinářský? Nebylo.

Žít z Brna: Vidím, že z Vás asi více nedostanu, přesto se ještě zeptám na Vaši roli s utajenými dárci ve výroční zprávě. Máte na starosti financování hnutí Žít Brno, tak o tom musíte vědět nejvíce. A pokud mám dobré informace, v minulosti jste kampaně dělal i pro dnes konkurenční politické subjekty – Stranu zelených, TOP 09, KSČM, Úsvit a také pro republikány Miroslava Sládka. Takže zkušenosti jistě také máte..

Svatopluk Bartík: Mám Vás dost. Máte mě za pitomce? Jasně, že vím a umím to. Ale to ještě neznamená, že Vám to budu říkat.

Žít z Brna: Děkuji za otevřený a vstřícný přístup. Potřebovala bych ještě pár informací k plánované likvidaci Vašeho hnutí. Budete ochoten Vy, případně na koho se mohu obrátit?

Svatopluk Bartík: Já určitě ne. To jde mimo mě. Zkuste Landu, ten má s likvidací firem nejvíc zkušeností.

HN Žít Brno hrozí pozastavení činnosti

Hospodářské noviny problém Žít Brno naneštěstí zaregistrovaly

Jak už nejvíc nejlepší odborník a hlavní finanční manažer Žít Brno naznačil, celou kauzu odstartovala překvapivá zpráva, že zelení a právě Žít Brno nemají v pořádku výroční zprávy o hospodaření za minulý rok. Konkrétním pochybením pak dle příslušné sněmovní komise bylo to, že strany nepřiznaly všechny své dárce, případně uvedly neúplné údaje. V polistopadové minulosti již skandály s černým financováním a fiktivními dárci postihlo více stran. O problémech hnutí Žít Brno a hrozícím rozpuštění tohoto dobrého a úspěšného projektu minulý týden informovaly Hospodářské noviny.

Členové hnutí s nelibostí a pod podmínkou anonymity vyjadřují nespokojenost s rolí Svatopluka Bartíka, jako člověka zodpovědného za financování Žít Brno. „Všichni víme, jak dopadlo jeho dřívější angažmá v kampaních jiných stran. Často to skončilo průšvihem a část peněz se ztratila. Jestli tam čaroval i s fiktivními dárci netuším, ale u nás tomu vše nasvědčuje. Už i Matěj (Hollan, pozn.red.) přemýšlí, jak se ho zbavit. Tuší, že se s Bartíkem řítíme do problémů,“ přiblížil pnutí uvnitř hnutí dobře informovaný člen.

Předsedkyně Žít Brno Bára Antonová se k celé věci odmítla podrobněji vyjádřit. Sdělila pouze, že se jedná o naprosto nepodstatnou marginálii a že povinnost hlásit komukoli dárce bere jako přežitek. „Nejsme politická strana, můžeme si dělat, co chceme, tahle buzerace nás otravuje. Na nás snad platí jiná pravidla. Myslíme to dobře a to by mělo stačit,“ uvedla krátce Antonová.

Zdali se chce hnutí cestou dobrovolné likvidace vyhnout nucenému zrušení státními orgány, což by byl v historii české politiky a té krněnské zvlášť unikátní počin, zatím není jasné. Vyjádření předsedkyně Antonové, ani odborníka na likvidace ukrajinských firem a současného starosty Krna-střed Martina Bejvla Landy se nám získat nepodařilo.

Žít Brno však zveřejnilo transparentní kontakty pro řešení tohoto zapeklitého problému. Zájemci o vrácení poskytnutého daru se mohou hlásit přímo nejlepšímu náměstku Hollanovi na čísle 774 956 148, případně nejlepšímu starostovi Landovi na 778 700 118. Nebo mohou využít transparentní mailové adresy chcu@zitbrno.cz, hollan.matej@brno.cz,landa@brno-stred.cz.