Uvolněný radní Brna-střed pro právo, legislativu, otevřenost a transparentnost

Uvolněný radní Krna-střed pro právo, legislativu, otevřenost a korupci

Dramatický rozkol po páteční nepovedené a nezákonné blokádě zažívá nejlepší brněnské hnutí aktivistů a odborníků Žít Brno. Několik vysoce postavených i řadových členů hnutí nám potvrdilo, že panuje mrazivá nálada a hledá se viník. „Mnoho našich členů bude mít problémy s policií, protože se nechalo přesvědčit koordinátorem blokády Svaťou Bartíkem, aby na blokádu přišlo a ignorovalo případné výzvy policie k rozchodu. Úkol zněl, blokovat stůj, co stůj,“ sdělil naší redaktorce jeden z řadových členů hnutí. „Účastníci blokády byli navíc ujišťováni, že se dopustí maximálně přestupku, což se nyní ukazuje jako nesprávný odhad. Pokyny k zablokování městské hromadné dopravy byly už bohužel úplně mimo mísu,“ dodal člen hnutí. Naše redakce se snažila získat vyjádření samotného Svatopluka Bartíka. Ten však telefon nezvedal a omezil se pouze na krátkou textovou zprávu. „Po Vašich stupidních otázkách z minulého týdne se s Vámi bavit odmítám, Vy novinářská mrdko,“ napsal naší redaktorce Bartík.

Právě on je nyní uvnitř hnutí terčem masivní kritiky. Dle dostupných informací je mu vyčítán nejen zpackaný průběh blokády a zapříčinění problémů se zákony mnoha členů hnutí, ale především negativní nálada u veřejnosti a propad oblíbenosti samotného hnutí, včetně její hlavní tváře, náměstka Matěje Hollana. Členům také vadí, že ač je samotné Bartík k účasti na blokádě vyzýval, sám nakonec zůstal v pozadí. „Nechal si zpracovat právníky úřadu městské části analýzu, z které vyplynulo, že účast na nezákonné blokádě může být z pohledu legislativy riziková, proto se asi nakonec stáhl. Nám však nic neřekl,“ rozčileně popisuje dění těsně před pátečním kolapsem brněnské dopravy další člen hnutí. Ještě ve čtvrtek 30.dubna Svatopluk Bartík na svém facebookovém profilu nabádal straníky k aktivnímu porušování zákonů a uklidňoval je přitom rizikem spáchání pouhého přestupku, byť jiné důsledky opatrně naznačil:

Zítra vstanu a spáchám přestupek. Prý jako radní podporuju nezákonnou blokádu. jo, podporuju…Blokáda řádně nahlášeného veřejného shromáždění, tedy i pochodu, je opravdu v rozporu s ústavou daným právem shromažďovacím, resp. právem na svobodu projevu. jde o přestupek, za který každý blokující může dostat flastra až 5 tisíc. a pokud by policie účastníky blokády, jakožto nepovoleného shromáždění, vyzvala k rozchodu, každý, kdo by výzvy neuposlechl, dostane se opět do křížku minimálně s přestupkovým zákonem. Přesto na blokádu půjdu a přestupku se dopustím.

Po skončení blokády, která se zvrhla v masivní zablokování veřejné dopravy a sklidila nelibost Krňanů, však Svatopluk Bartík pragmaticky otočil a páteční incident odsoudil.

Výzva kohosi do repráků k davu k přesunu na moravské náměstí, už nebyly součástí domluvy organizátorů blokády s úřadem městské části a policií. proto další pokusy zablokovat šaliny, které už se neobešly bez fyzických střetů s policií, nepovažuju za naplnění čistě mírového záměru blokádníků, který jsem původně podporoval. Zadržené, příp. zraněné lidi přičítám na vrub neschopnosti či spíš neochotě blokádníků dodržet vlastní záměr, že po samotné blokádě budou mít blokující až cca do 6 hodin večer na malinovského náměstí kulturní program.

Jestli plánovaný kulturní program pro účastníky blokády navazoval na podzimní předvolební kulturní veselici na Musilce, která ovlivnila povolební situaci v městské části Krno-sever, se nám zjistit nepodařilo. Vedení hnutí chce situaci řešit v nejbližších dnech, vyloučeny nejsou ani personální změny.

Zelení při páteční blokádě natáčeli další díl seriálu „Z ulice“

Stranou páteční blokády veřejné dopravy nezůstali ani brněnští Zelení. Ti dorazili v opravdu silné sestavě. Nezákonné blokády se účastnil náměstek krněnského primátora Martin Ander, starostka Nového Lískovce a předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová, starostka Jundrova Ivana Fajnorová a místostarostka Krna-střed Jasna Flamiková. S nasazením vlastního těla kolegům pomohl také bývalý předseda Zelených Ondřej Liška. Ten se spolu s Martinem Anderem zhostil hlavní role v dalším díle seriálu, který úspěšně odstartovala odbornice na biomasu Kateřina Jacques. I Krno tak zažilo skvělé herecké výkony, doprovázené emotivními výkřiky „Au, au, to bolí“ a „Lámete mi ruce“, kterými se proslavila hvězda prvního dílu této oblíbené internetové podívané.

 

36_A_stransky_R08_2014

Náměstek Ander a předsedkyně Zelených Drápalová při natáčení

10988483_10152732716206073_5715090084662762319_o

Zelení byli opravdu vidět

11205002_1093851850630950_9101889554621515228_n

Náměstek Ander k blokování zařídil i vůz MHD

Liška blokuje

Ondřej Liška se do natáčení vrhl odvážně

Liška svolává k akci

Jdeme na to, točíme. Povely zněly jasně. Šalina nesmí projet.