Neočekávaný průběh měla páteční plánovaná prvomájová blokáda města, organizovaná hnutím Žít Brno. Zatímco jejím cílem bylo veřejně zesměšnit pochod Dělnické mládeže a zablokovat jej, obětí blokujících politiků se nakonec staly vozy městské hromadné dopravy. „Neprojedou, leda přes naše mrtvoly,“ křičeli rozvášnění politici a představitelé krněnské radnice. Sympatie cestujících, kteří se rozhodli zavítat do centra města, oslavit 1.máj a připomenout si nedávno vyhlášený Rok smíření klidnou procházkou Krnem, ale nezískali. Ti postupně opouštěli zablokované linky MHD a shromažďovali se kolem Moravského a Malinovského náměstí. Hlasitým skandováním pak dávali najevo nesouhlas s politikou vedení města, terčem jejich kritiky se stali především náměstek pro kultůru Matěj Hollan (Žít Brno), náměstek pro zrušení územního plánu Martin Ander (Strana Zelených), starosta Krna-střed Martin Landa a radní pro korupci téže radnice Svatopluk Bartík (oba Žít Brno). Kromě Krňanů se blokujícím politikům postavili i policisté a použili proti nim slzný plyn. Takový závěr asi nečekal nikdo.

11174955_1604203726489519_7920141855496071829_n

Nespokojení Krňané se začali shromažďovat na Malinovského, ale i Moravském náměstí

Naši reportéři v ulicích byli také a proto Vám můžeme přinést necenzurovaný popis událostí pátečního odpoledne. A zároveň přiblížit vše podstatné, co mu předcházelo.

Spletli jsme si místo, přiznal náměstek Hollan

Kuriózní důvod, proč několik stovek sympatizantů a členů Žít Brno namísto pochodu Dělnické mládeže zablokovalo tramvaje v centru, nám přiblížil nejlepší krněnský náměstek Matěj Hollan. „Došlo k chybě v komunikace a orientaci. Svaťa Bartík, který celou akci připravoval a koordinoval, si vzal nefunkční buzolu. A tak jsme se místo na Maliňáku, ocitli na Moraváku. Svaťa měl navíc asi podvržené informace, když nás ujišťoval, že náckové přijedou šalinou z Krpole. V té šestce jich ale, jak se pak ukázalo, moc nebylo. Vlastně žádný. Už jsme ale nechtěli couvnout. Když blokáda, tak blokáda,“ popsal příčiny zmatků v krněnských ulicích Hollan. O vysvětlení jsme proto požádali hlavního pořadatele akce Brno blokuje, Svatopluka Bartíka, který má na radnici Krno-střed na starosti dodržování práva, organizační záležitosti a korupci.

Žít z Brna: Pane radní, nepodcenili jste tak trochu přípravu blokády?

Svatopluk Bartík: Naše blokáda byla sice nelegální, ale morální povinnost stojí nad zákonem. Takový je můj právní výklad. A nejen můj, i zákonů. Konkrétně § 35, § 264, § 39, § 403 a 404, § 125, § 91 písm.b), § 77 písm.c) a d), § 91 odst.2, § 103 odst. 6, § 65, § 46, § 38, § 666 a dalších. Jen jsem dostal některé informace z druhé ruky, takže nebyly asi korektní.

Žít z Brna: Máte na mysli nějaké konkrétní zákony, když zmiňujete tak široký výčet paragrafů?

Svatopluk Bartík: Jste idioti? To je přece jasné. To si ale najděte samy, Vy mrdky novinářský! Blokáda se posrala a teď ještě Vy. Hovada.

Svatopluk Bartík nám už více neprozradil. Neskrýval nervozitu a při dotazu na nefunkční buzolu napadl naši redaktorku. Dnešní odpoledne opravdu není pro nikoho jednoduché.

Svatopluk Bartík omylem vedl blokující politiky na Moravské náměstí, tam se rozpoutala blokáda vozů MHD

Pochod chtěla radnice nejprve nepovolit, pak si to rozmyslela

Jak se nám podařilo zjistit, původním plánem radnice bylo pochod Dělnické mládeže vůbec nepovolit. Což by patrně klidné prvomájové atmosféře v Krně nejvíce pomohlo. O vyjádření jsme proto požádali starostu největší krněnské městské části Martina Landu, který měl vše na starosti.

Žít z Brna: Pane starosto, proč jste ohlášený pochod vlastně umožnili, když jste to neměli původně v plánu?

Martin Landa: Ano, to je opravdu složitá otázka. Nic se nikdy nesmí podcenit. Globální svět přináší různé problémy a jejich řešení jsou často náročná. Z obecného pohledu….

Žít z Brna: Pane starosto, mohl byste být prosím trochu konkrétní a odpovědět na mou otázku?

Martin Landa: Ano, pokusím se, ale celá věc je opravdu poměrně složitá, asi by Vám to spíše vysvětlil tajemník úřadu nebo nějaký vedoucí, snad asi životního prostředí,  nebo nejlépe Svatopluk Bartík, já vlastně nevím, takže, prostě, co myslíte?

Žít Brno: Pane starosto, z pana Bartíka nejspíše už žádné vyjádření nedostaneme, zkuste se o to alespoň tedy pokusit..

Martin Landa: Dobře, snad toho neprozradím moc a nějak to nepopletu. Víte, já osobně jsem pochod nechtěl povolit, ale po diskusi se Svaťou Bartíkem jsem dospěl k názoru, že bude lepší jej umožnit. Pochopil jsem jeho argumenty. Když nebude pochod, nebude blokáda. A o čem se bude psát? My vlastně tu dělnickou mládež potřebujeme, proti anarchistům přece blokádu dělat nebudeme. Musí nás být slyšet a musíme být vidět. Rozumíte mi?

Žít z Brna: Snažím se o to. Proč jste alespoň nedohodl s organizátory pochodu jinou trasu, tak aby neblokoval celé centrum města včetně městské dopravy? Což se u trasy Masarykova ulice, Rooseveltova apod. nedá předpokládat..

Martin Landa: I to jsem chtěl a dokonce s panem Lamprechtem byl i dohodnutý. Ale víte, Svaťa Bartík měl zase pravdu. Kdyby se pochod uskutečnil v náhradní variantě ulicemi Bratislavská, Příční, Körnerova a Soudní, sice by centrum města zůstalo ušetřeno, ale ohrozili bychom místní občany. A ani by se o tom tolik nepsalo. Je mi líto, že blokáda dopadla jinak než jsme zamýšleli, i pro ty obrovské náklady, co s tím byly spojené. Co vím od Policie, za všechny ty nasazené policisty, vrtulníky a jinou techniku jsou to statisíce. Příští rok to snad vyjde lépe.

Blokáda Krna 2016 se chystá již nyní

Jak nám starosta Landa naznačil, již nyní se připravuje další ročník happeningu Brno blokuje. S megafonem v ruce a slzným plynem v očích nám příští ročník přiblížil náměstek krněnského primátora Martin Ander, jeden se spolupořadatelů. „Ano, mohu potvrdit, že neofašisté neprojdou ani příští rok. Jen se na ně lépe připravíme a pokusíme se ušetřit vozy veřejné dopravy. Žasnu, že lidé nechápou nebezpečí, které tito patnáctiletí holohlaví hoši představují. I když je jich jen pár desítek. Pořád se mluví o nebezpečí radikálního islamismu, ale to je nesmysl. Nácíčci jsou hrozbou. Na druhou stranu oceňuji jejich korektní přístup při koordinaci naší a jejich akce. S Tomášem (Vandasem – předsedou Dělnické strany sociální spravedlnosti, pozn.red) jsme na příštím ročníku již domluveni. My potřebujeme je, a oni zase nás. Mediálně je to takto důležité. Ale hrozbou jsou, to je snad jasné,“ přiblížil zákulisí příprav květnových událostí náměstek Ander.

Zablokované město bude mít soudní dohry

Rozčarovaní politici, kterým se blokáda města vymkla z rukou, mají jasno. Je potřeba vyvodit odpovědnost a nechat vše transparentně prošetřit. „Podáme trestní oznámení na policisty za nepřiměřený zákrok, žalobě se nevyhnou ani řidiči tramvají, mohli zvolit jinou trasu, samozřejmě zažalujeme i Onderku se Šťástkou, kteří tento stav způsobili. A zvážíme i žalobu proti těm, kteří se podíleli na provolávání nepřístojných hesel proti náměstku Hollanovi,“ uvedl jeden z čelných politiků hnutí Žít Brno, který si však přál zůstat v anonymitě. Žalob se však možná dočkají i politici města. „Do šaliny vtrhl evidentně rozrušený muž, křičel, že je radním pro legislativu, ať si všichni vystoupíme, že tady končíme. Doslova řval, tudy neprojdete, hovada. Má dcerka je z toho v šoku ještě nyní,“ přiblížila dění ve vozech MHD mladá maminka. Redaktorku ujistila, že takhle to nemíní nechat a bude se bránit. Další vývoj tak může být zajímavý. Naše redakce ho bude sledovat a vše podstatné se dozvíte jako první.


 

Blokádu podpořila řada známých osobností, především z Prahy, vzkaz nechali i krněnští organizátoři.

Dienstbier blokujeStředula blokujeHollan blokujeAnder blokuje